dwa zdania z negacją

Zdanie: „Nie mogli zakwestionować mojego prawa” wydaje się poprawne – połączony z zaprzeczeniem rzeczownik przyjmuje formę dopełniacza. A jednak w zdaniu „Nie bardzo mogli zakwestionować mojego prawa” aż chce się poprawić ostatnie dwa wyrazy na moje prawo. Czy słusznie i dlaczego?

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Różnica bierze się stąd, że w pierwszym zdaniu negacja obejmuje czasownik, a w drugim przysłówek. Proszę porównać prostsze zdania różniące się w taki sam sposób: „Nie lubię szpinaku” i „Nie bardzo lubię szpinak”.

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski