dwie kalorie

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie różnicy między kalorią, będącą jednostką ciepła w fizyce, i kilokalorią, podawaną na produktach spożywczych, gdyż powstała u nas dyskusja na temat reklamowanych 2 kalorii (cukierki Tic-Tac). To znaczy, czy rzekoma kilokaloria to 1000 x kaloria? Czy jest to błąd rzeczowy na opakowaniu, bo ze względów matematycznych to niemożliwe, by 1 cukierek miał 2000 kalorii.
Dziękuję. Pozdrawiam.
J. Baumgart
Jest to możliwe. W terminologii fizycznej kaloria (w skrócie: cal.) oznacza jednostkę ciepła równą 4,1868 dżula. Kilokaloria (w skrócie: kcal.) to, oczywiście, odpowiednik 1000 cal. Kaloria w znaczeniu ogólnym, określająca wartość energetyczną pokarmów, równa się kilokalorii w znaczeniu fizycznym. Jeśli odchudzając się, chcemy zastosować drakońską „dietę 1 000 kalorii’’, to wartość energetyczna naszego codziennego pożywienia nie powinna przekroczyć 1000 kcal – a to jest 500 tic-taców.
Maria Krajewska, WSz PWN