dwie kalorie

 
dwie kalorie
30.09.2003
Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie różnicy między kalorią, będącą jednostką ciepła w fizyce, i kilokalorią, podawaną na produktach spożywczych, gdyż powstała u nas dyskusja na temat reklamowanych 2 kalorii (cukierki Tic-Tac). To znaczy, czy rzekoma kilokaloria to 1000 x kaloria? Czy jest to błąd rzeczowy na opakowaniu, bo ze względów matematycznych to niemożliwe, by 1 cukierek miał 2000 kalorii.
Dziękuję. Pozdrawiam.
J. Baumgart
Jest to możliwe. W terminologii fizycznej kaloria (w skrócie: cal.) oznacza jednostkę ciepła równą 4,1868 dżula. Kilokaloria (w skrócie: kcal.) to, oczywiście, odpowiednik 1000 cal. Kaloria w znaczeniu ogólnym, określająca wartość energetyczną pokarmów, równa się kilokalorii w znaczeniu fizycznym. Jeśli odchudzając się, chcemy zastosować drakońską „dietę 1 000 kalorii’’, to wartość energetyczna naszego codziennego pożywienia nie powinna przekroczyć 1000 kcal – a to jest 500 tic-taców.
Maria Krajewska, WSz PWN
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!