dwie kalorie

 
dwie kalorie
30.09.2003
Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie różnicy między kalorią, będącą jednostką ciepła w fizyce, i kilokalorią, podawaną na produktach spożywczych, gdyż powstała u nas dyskusja na temat reklamowanych 2 kalorii (cukierki Tic-Tac). To znaczy, czy rzekoma kilokaloria to 1000 x kaloria? Czy jest to błąd rzeczowy na opakowaniu, bo ze względów matematycznych to niemożliwe, by 1 cukierek miał 2000 kalorii.
Dziękuję. Pozdrawiam.
J. Baumgart
Jest to możliwe. W terminologii fizycznej kaloria (w skrócie: cal.) oznacza jednostkę ciepła równą 4,1868 dżula. Kilokaloria (w skrócie: kcal.) to, oczywiście, odpowiednik 1000 cal. Kaloria w znaczeniu ogólnym, określająca wartość energetyczną pokarmów, równa się kilokalorii w znaczeniu fizycznym. Jeśli odchudzając się, chcemy zastosować drakońską „dietę 1 000 kalorii’’, to wartość energetyczna naszego codziennego pożywienia nie powinna przekroczyć 1000 kcal – a to jest 500 tic-taców.
Maria Krajewska, WSz PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!