dwóch czy dwoje ludzi?

Szanowni Państwo,
czy poprawne jest połączenie rzeczownika ludzie z liczebnikiem głównym, np. między dwoma ludźmi? Czy powinien być tu liczebnik zbiorowy – między dwojgiem ludzi?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Agnieszka
Dwoje ludzi to kobieta i mężczyzna. Gdy chodzi o dwóch mężczyzn, możemy powiedzieć dwóch ludzi, a także dwaj ludzie. Ta ostatnia konstrukcja jest wprawdzie kwestionowana w wydawnictwach normatywnych, ale zwyczaj językowy jej broni, por. tytuł filmu Romana Polańskiego Dwaj ludzie z szafą.
O ile dwóch ludzi nie budzi oporów, to dwóm ludziom, dwoma ludźmi, o dwóch ludziach to formy niezręczne. Radzę pisać i mówić w zamian o osobach, np. między dwiema (dwoma) osobami.
Na koniec trochę danych liczbowych z korpusu PWN:
  • dwaj ludzie – 66 wystąpień
  • dwóm (dwom, dwu) ludziom – 1 wystąpienie
  • dwóch (dwu) ludziach – 4 wystąpienia
  • dwoma ludźmi – 10 wystąpień
  • dwoma (dwiema) osobami – 51 wystąpień
Mirosław Bańko, PWN