dwunasta jeden, dwunasta dwie

Jak powiedzieć, że jest godzina 12.02: dwunasta dwa czy dwunasta dwie? Bardzo często spotykam się z drugim wariantem i nie wiem, z czego to wynika, bo przecież raczej nie mówi się dwunasta jedna, tylko dwunasta jeden.
Powiedziałbym raczej dwunasta dwie (w domyśle: minuty) i chyba też dwunasta dwadzieścia dwie, choć w sytuacji, gdy trzeba szybko podać czas, odmiana przez rodzaje może przeszkadzać. Zgadzam się z Panem, że dwunasta jedna brzmi źle, ale dwunasta jeden niewiele lepiej. W telefonicznych serwisach (zegarynkach) automat mówił kiedyś bodaj godzina dwunasta i jedna minuta; jak mówi teraz, nie sprawdzałem. W języku potocznym naturalnie brzmi konstrukcja typu jedna minuta po dwunastej, którą można skrócić do jedna po dwunastej. Określanie czasu co do minuty może sprawiać kłopot, gdyż rzadko potrzebujemy być tacy dokładni.
Mirosław Bańko, PWN