dyplom dla…

Czy zapis na dyplomie sportowym dyplom Mateuszowi Magnuszewskiemu za zajęcie… jest poprawny? Może powinien brzmieć dyplom dla Mateusza Magnuszewskiego…? Słyszałam również opinię, że na dyplomach sportowych nie powinno się odmieniać nazwisk. Czy to prawda?
Właściwa forma to dyplom dla Mateusza Magnuszewskiego. Konstrukcja dyplom Mateuszowi Magnuszewskiemu nie jest błędna, bo można ją zinterpretować jako wyrażenie, w którym pominięto wyraz przyznaje się, ale nieudana stylistycznie, toteż jej nie polecam.
Imiona i nazwiska na dyplomach odmieniamy zgodnie z zasadami ogólnymi. Jeśli zależy nam na pozostawieniu nazwiska w formie nie odmienionej, powinniśmy – o ile nie korzystamy z gotowego wzorca – odpowiednio sformułować tekst wprowadzający, np. „Dyplom za (…) otrzymuje (…)”.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski