dyr.

Szanowni Państwo,
dlaczego skrót od słowa dyrektor zapisujemy z kropką? (dyr.), skoro jest wyraźna zasada, że jeżeli skrót kończy się tą samą literą, co skracany wyraz lub forma wyrazowa, wówczas na końcu skrótu nie piszemy kropki? W WSO ani w WSPP, nie znalazłem żadnej informacji, dlaczego mamy taki zapis. Jest to uzus, czy może wieloletnia tradycja takiego zapisu? Proszę o konkretne uzasadnienie tego wyjątku.
Dziękuję i pozdrawiam.
Skrót dyr. powstał przez tzw. suspensję (łac. abbreviatio per suspensionem), czyli zachowanie kilku pierwszych liter wyrazu i odcięcie liter końcowych, por.
dyrektor → dyr.
profesor → prof.
W takich sytuacjach kropka na końcu skrótu jest konieczna.
Kropki nie stawiamy wówczas, gdy skrót powstaje przez tzw. kontrakcję (łac. abbreviatio per contractionem), czyli zachowanie pierwszej (ewentualnie kilku pierwszych) i ostatniej litery wyrazu, np.
doktor → dr
numer → nr
Adam Wolański