dyrektor generalna?

Która forma jest poprawna w odniesieniu do kobiety: dyrektor generalna czy dyrektor generalny?
Z czysto językowego punktu widzenia obie formy są poprawne, choć druga w połączeniu z przymiotnikiem lub czasownikiem w rodzaju żeńskim może być niegramatyczna (np. „nasza dyrektor generalny") lub niezręczna (np. „Dyrektor generalny podpisała…”). Radą na to jest dodanie imienia i nazwiska, np. „nasz dyrektor generalny, Grażyna Nowak” lub „Dyrektor generalny Grażyna Nowak podpisała…”.
Polacy zazwyczaj uważają, że forma męska dodaje kobiecie prestiżu, i wolą używać jej, gdy chodzi o zawody lub funkcje o wysokiej randze. Dlatego mówimy wprawdzie o nauczycielkach, lekarkach, nawet posłankach na sejm, ale nie o „ministerkach”, „premierkach” i raczej nie o „prezeskach”. Słowo dyrektorka może pojawić się w potocznej rozmowie, ale w oficjalnym tekście, zwłaszcza pisanym, użyje się formy męskiej dyrektor. Połączenie męskiego rzeczownika z żeńskim przymiotnikiem, a więc dyrektor generalna, ma analogię w nazwie redaktor naczelna, której używają np. kobiety odpowiedzialne za program wydawniczy pism kobiecych.
Mirosław Bańko