dyrektor generalna?

 
dyrektor generalna?
3.04.2002
Która forma jest poprawna w odniesieniu do kobiety: dyrektor generalna czy dyrektor generalny?
Z czysto językowego punktu widzenia obie formy są poprawne, choć druga w połączeniu z przymiotnikiem lub czasownikiem w rodzaju żeńskim może być niegramatyczna (np. „nasza dyrektor generalny") lub niezręczna (np. „Dyrektor generalny podpisała…”). Radą na to jest dodanie imienia i nazwiska, np. „nasz dyrektor generalny, Grażyna Nowak” lub „Dyrektor generalny Grażyna Nowak podpisała…”.
Polacy zazwyczaj uważają, że forma męska dodaje kobiecie prestiżu, i wolą używać jej, gdy chodzi o zawody lub funkcje o wysokiej randze. Dlatego mówimy wprawdzie o nauczycielkach, lekarkach, nawet posłankach na sejm, ale nie o „ministerkach”, „premierkach” i raczej nie o „prezeskach”. Słowo dyrektorka może pojawić się w potocznej rozmowie, ale w oficjalnym tekście, zwłaszcza pisanym, użyje się formy męskiej dyrektor. Połączenie męskiego rzeczownika z żeńskim przymiotnikiem, a więc dyrektor generalna, ma analogię w nazwie redaktor naczelna, której używają np. kobiety odpowiedzialne za program wydawniczy pism kobiecych.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!