dystansujący cudzysłów

Szanowni Państwo,
jak zapisujemy zielona gospodarka/budownictwo/energia? Z cudzysłowem czy bez, a jeśli z cudzysłowem to: zielona gospodarka czy „zielona” gospodarka? A może tzw. zielona gospodarka?
Spotkałam się z przeróżnymi zapisami i nie wiem, które są właściwe. Jeśli w tekście cały czas mowa jest o zielonej gospodarce (np. w artykule lub książce), to czy cudzysłów w takim przypadku nie powoduje, że tekst wygląda dziwnie lub po prostu źle?
Dziękuję z góry za odpowiedź.
Cudzysłów może wskazywać na przenośne użycie słowa, ale nie należy oznaczać nim konwencjonalnych przenośni, nie piszemy więc np. „Samolot przechylił się na «skrzydło»” ani „Wysłano ją na «zieloną trawkę»”. Zielona gospodarka, zielone budownictwo itp. to zwroty, które czytelnik łatwo rozszyfruje, gdyż podobne użycia przymiotnika zielony w znaczeniu 'sprzyjający środowisku naturalnemu' są częste w mediach. Ujęcie ww. zwrotów (lub samego przymiotnika) w cudzysłów jest więc niepotrzebne, co więcej – mogłoby zostać odebrane jako wyraz dystansu, a nawet ironii. Jeśli czuje Pani potrzebę wskazania, że dane pojęcie oznaczane jest nazwą, która może nie być powszechnie znana, lepiej użyć skrótu tzw., np. „Chodzi o rozwój tzw. zielonej energii, np. wiatrowej lub słonecznej”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski