dyżur przy telefonie

Jak mówimy poprawnie: dyżur pod telefonem czy dyżur przy telefonie?
Dyżurujemy przy telefonie. Wyrażenie dyżur pod telefonem brzmi zbyt dosłownie. Może nasuwa się przez analogię (dość daleką) do zwrotu dzwonić pod numer, mającym związek z telefonowaniem. Mówimy też, że w hotelu gość mieszka pod (jakimś) numerem, ale wtedy chodzi nam o numer pokoju, a nie numer telefonu, który się tam znajduje.
Mirosław Bańko, PWN