dzielenie wyrazów z edytorskiego punktu widzenia

Szanowni Państwo,
jakie wyrazy nie powinny znajdować się na końcu wierszy w publikacjach? Czy ta zasada edytorska dotyczy tylko jednoliterowych spójników (a, i, w), czy także dłuższych (na, pod, lub, oraz itd.)? Czy można oddzielać od siebie takie połączenia, jak Zielona Góra czy red. nauk., umieszczając ich elementy składowe w różnych wierszach? Bardzo proszę o odpowiedź.
Z poważaniem
Dominik
Zasady dzielenia wyrazów objaśnia A. Wolański na s. 24–26 Edycji tekstów. Za dużo ich jest, by tu je powtarzać w komplecie. Odniosę się więc tylko do pytań szczegółowych:
1. Jednoliterowych wyrazów nie należy pozostawiać na końcu wersu, jeśli wers liczy więcej niż 40 znaków. W szerszych wersach, a także wobec dłuższych wyrazów zakaz ten nie działa.
2. Nie ma zakazu, aby dzielić Zieloną Górę.
3. Nie zabrania się dzielić tytułów złożonych, jak np. red. nacz.
Wyjaśnień tych nie należy uogólniać, gdyż analogicznych wyrazów niekiedy nie można podzielić ze względu na inne ograniczenia wymienione w przywołanej książce. Jeśli wykonuje Pan prace korektorskie lub edytorskie, Edycję tekstów powinien Pan mieć stale pod ręką.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski