dzień później, trzy dni wcześniej

Czy określenia czasu typu dwa dni później, trzy dni wcześniej, dzień później mogą oznaczać liczbę dni do wydarzenia, gdzie dzień traktuję jako czas kiedy jest jasno nie jako dobę, czyli odliczenie liczby dni? Nie wskazanie okresu czasu w postaci dób, tylko liczbą dni(kiedy trwał dzień). Czy jest możliwe takie odczytanie tego w takim kontekście? Tak na marginesie jeśli ktoś chciałby mówić o dobach to nazywał by dzień dobą.

Rzeczownik dzień w wyrażeniach typu dzień później, dwa dni później, trzy dni wcześniej oznacza dla przygniatającej większości zwykłych użytkowników polszczyzny okres około 24 godzin, czyli dobę. Przykładowo: jeśli 10 lipca powiem, że coś się wydarzyło trzy dni wcześniej, to będę miał na myśli jakieś zdarzenie z 7 lipca, przy założeniu sporej tolerancji co do godziny, w której zdarzenie to miało miejsce.

Należy zaznaczyć, że omawiane tu wyrażenia mają charakter potoczny i jako takie są mało precyzyjne. Jednakże używanie tych wyrażeń w kontekstach, w których rzeczownik dzień miałby oznaczać okres od wschodu do zachodu słońca, byłoby jeszcze bardzie pozbawione precyzji i co innego oznaczało w lecie, kiedy dzień jest dłuższy, a co innego zimą, gdy ekspozycja naturalnego światła dziennego trwa krócej.

Adam Wolański