dziesiąta woda po kisielu

Jak możemy wyjaśnić pochodzenie zwrotu siódma woda po kisielu?
Kiedyś mówiło się raczej dziesiąta woda po kisielu i oznaczało to bardzo dalekie, trudno dokumentowane pokrewieństwo. Wiąże się to znaczeniowo z popłuczynami po naczyniu, w którym był kiedyś kisiel. U Mickiewicza w Panu Tadeuszu znajdujemy inną jeszcze wersję: „On Horeszkom dziesiąta woda na kisielu” mówi Sędzia o dalekim pokrewieństwie Hrabiego z Horeszkami.
Jerzy Bralczyk