dźwięczne [v] w wymowie wielkopolskiej

Szanowni Państwo,
Chciałbym dowiedzieć się, jak powinno być wymawiane słowo świt. Ponieważ dotychczas wydawało się mi, że prawidłowa i jedyna wymowa tego słowa to [śf'it]. Jednakże słyszałem, że [śv'it] jest również dopuszczalne. Zdumiało mnie to bardzo, ponieważ sądziłem był, że jeśli dźwięczna spółgłoska występuje po bezdźwięcznej, wtedy również staje się bezdźwięczna. Osobiście trudno jest mi powiedzieć [śv'it] i nie słyszałem nikogo mówiącego tak. Więc jaka jest prawda?
Z poważaniem,
W. Szostak
Wymowa typu [śv'it], [kv'jat], [tvardy] występuje w Wielkopolsce. Jest jedną z regionalnych odmian fonetycznych polszczyzny, podobnie jak małopolska wymowa udźwięczniająca typu [rug ul'icy] albo [sog mal'inovy]. Ponieważ zarówno [śv'it], jak i [rug ul'icy] to formy spotykane w wymowie ludzi wykształconych, nie uważamy ich za błędy. W kontaktach ogólnopolskich zaleca się jednak nieużywanie regionalizmów i to samo dotyczy regionalnej wymowy.
Mirosław Bańko