e-mail

Bardzo proszę o pilne rozstrzygnięcie kwestii, która doprowadza do ostrych spięć w redakcji „Gazety Wyborczej": czy dopełniacz od słowa e-mail brzmi e-maila, czy e-mailu? Wprawdzie słownik Polańskiego podaje tę drugą formę jako poprawną, ale wiele osób ona razi.
Dopełniacz od e-mail brzmi zwykle e-maila. Forma e-mailu jest w dopełniaczu dużo rzadsza, ale nie ma podstaw, aby uważać ją za niepoprawną. Może za nią przemawiać analogia do dopełniaczy podobnych znaczeniowo rzeczowników: listu, faksu, telegramu.
Mirosław Bańko