edycja

Czy wyrażenia: piętnasta edycja konkursu, festiwalu, przeglądu filmowego itp. można uznać za poprawne? Wprawdzie WSPP jako lepszy zastępnik podaje wydanie, ale nie jestem przekonany o trafności tego wskazania. Nawiasem mówiąc, aż 26 spośród 28 wystąpień formy edycja w Państwa poradni dotyczy niezastąpionej książki Adama Wolańskiego.
Jeśli niezbyt podoba się Panu piętnasta edycja konkursu XYZ, może Pan mówić piętnasty konkurs XYZ. Nie zamieniałbym tu edycji na wydanie, chyba żebym chciał być bardzo oryginalny (w NKJP edycja konkursu góruje nad wydaniem konkursu w stosunku 300: 1). Gdy mowa o konkursach, festiwalach, przeglądach filmowych itp., słowo edycja już się przyjęło. Godne uwagi jednak, że mówimy np. o wieczornym wydaniu jakiegoś serwisu informacyjnego, a nie wieczornej edycji, i że programy takie mają swojego wydawcę, a nie edytora.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski