efekt a wpływ

Czy wyrażenie efekt na jest poprawne jako synonim określenia wpływ na? Na przykład: efekt działania mechanizmu na badane zjawisko. Czy forma efekt dla jest jedyną poprawną kolokacją tego słowa?
Z wyprzedzeniem dziękuję za odpowiedź.
Efekt nie ma takiej łączliwości jak wpływ. Mówimy o efektach czegoś, nie o efektach na coś. Sformułowanie „efekt działania mechanizmu na badane zjawisko” jest oczywiście poprawne, ale zbudowane inaczej, niż Pan chyba przypuszcza. Wyrażenie na badane zjawisko jest w nim zależne składniowo od słowa działanie, nie od słowa efekt.
Mirosław Bańko, PWN