efekt i synonimy

Jakimi względami mogą się kierować redaktorzy zmieniający w tekstach naukowych (i nie tylko) wyraz efekt na wynik, skutek bądź rezultat? Jaka może być przyczyna tego rodzaju „efektofobii”?
Jeżeli redaktorzy zmieniają np. efekty wojny na skutki wojny, to jest to godne pochwały, ponieważ efekty mają tzw. pozytywną prozodię semantyczną, tzn. zwykle odnoszą się do zjawisk wartościowanych dodatnio i do wojny, głodu, kryzysu, chorób, katastrof itp. nie pasują.
Ogólnie biorąc, wyrazy synonimiczne zawsze się różnią pod jakimś względem, czasem dosyć subtelnie. Skreślać mechanicznie jednych i wpisywać w ich miejsce innych oczywiście nie należy, od redaktorów powinniśmy wymagać czegoś więcej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski