egzon czy ekson?

W literaturze biologicznej pojawiają się dwie wersje jednej nazwy: egzon i ekson. Która jest poprawnie utworzona? Jaka jest zasada tłumaczenia cząstki ex- w wyrazach pochodzących z łaciny, a przyjmowanych za pośrednictwem j. angielskiego?
Egzo- pochodzi z greckiego, eks- z łaciny. Cząstki te mają podobne znaczenie, ale w wyrazach zapożyczanych współcześnie przeważa eks-, podczas gdy egzo- występuje prawie wyłącznie w złożeniach typu ezgoderma, egzocentryczny i in. W Korpusie Języka Polskiego mamy 28 przykładów na eksony (z trzech książek) i ani jednego na egzony. Dlatego opowiadam się za formą ekson.
Mirosław Bańko