ekologia a sozologia

Szanowni Państwo,

czy poprawnie jest stosowanie słowa ekologia w odniesieniu do ochrony środowiska a nie samej nauki o tymże?

Czy dopuszczalne jest takie rozszerzanie terminu? A może jednak powinniśmy różnicować pojęcia i stosować słowo sozologia w kontekście ochrony przyrody? Będę wdzięczna za opinię.

Dziękuję i pozdrawiam

Aniela Ł.

Wyraz ekologia ma w polszczyźnie dwa zasadnicze znaczenia. Po pierwsze odnosimy go do ruchu społecznego propagującego ochronę środowiska, odbudowę zniszczonego przez człowieka krajobrazu naturalnego oraz styl życia zgodny z naturą. Synonimem omawianego tu znaczenia jest rzeczownik ekologizm. Po drugie ekologia to nazwa subdyscypliny naukowej w obrębie biologii i biogeografii, które badają wzajemne zależności pomiędzy organizmami i zespołami organizmów a ich środowiskiem. Mówimy tu m.in. o ekologii człowieka oraz ekologii krajobrazu. Z kolei sozologia – nazwa ta została wprowadzona do terminologii naukowej przez Walerego Goetela – stanowi naukę zajmującą się problemami ochrony przyrody i jej zasobów i zapewnienia trwałości ich użytkowania, szczególnie przyczynami i następstwami przemian zachodzących w naturalnym otoczeniu człowieka.

Adam Wolański