elementy Dziesiątej Armii

Witam,
coraz częściej w literaturze popularnej pojawiają się zestawienia: elementy dywizji, elementy armii, elementy korpusu użyte jako synonim jednostki, oddziału, formacji, grupy żołnierzy. Czy poprawne są następujące użycia:
Niektóre elementy dywizji pomagały przy budowie umocnień.
Oddziały rozpoznania i inne elementy zmotoryzowane przekroczyły granicę.
Elementy Dziesiątej Armii pojawiły się w rejonie Radomia.
Niemcy użyli elementów co najmniej sześciu korpusów z Armii.

Ewa L.
Nie wiem, jaki powód mają autorzy ww. zdań, by tak pisać, ale na mnie zdania te sprawiają jak najgorsze wrażenie. Przywodzą mi na myśl elementy antysocjalistyczne, którą to nazwą władze PRL piętnowały opozycję. Proszę zauważyć, że była to nazwa depersonalizująca i wręcz obraźliwa, przywodząca na myśl tzw. element przestępczy. W cytowanych przez Panią przykładach można się zresztą dopatrzyć – niezamierzonej oczywiście – ironii: przecież owe elementy zmotoryzowane przekraczające granicę to napastnicy, najeźdźcy, a więc w sumie – podejrzany element.
Mirosław Bańko, PWN