elfy i elfowie

Witam :).
Mam pytanie w sprawie odmiany słowa elf. Czy liczba mnoga wyrazu elf to ci elfowie czy te elfy? Otóż niedawno spotkałam się z tą pierwszą formą, a zawsze byłam przekonana, że mówi się: te elfy, idziemy odwiedzić / zobaczyć elfy… itd. Dodam, że też jako elfowie był odmieniony ten wyraz w filmie.
Chodzi tu o różne znaczenia tego wyrazu. W mitologii germańskiej i skandynawskiej elfy to istoty pośrednie między ludźmi a bogami, a wyraz ten w języku polskim zapisuje się małą literą. Film, o którym Pani wspomina, to pewnie Władca Pierścieni według powieści J.R. Tolkiena. We wstępie do jednego z wydań tej powieści (przeł. M. Skibniewska, wyd. Muza, Warszawa 2002, str. 9), wydawcy wyjaśniają, że wyjątkową formę elfowie zastosowano świadomie, chodziło bowiem o nadanie tym postaciom cech ludzkich (por. elfy zrobiły, elfowie zrobili – a chodzi też chyba o cechy „męskie”). Poza tym polski przekład nawiązuje do osobliwej formy tego wyrazu, której używał Tolkien. Autorowi chodziło o jego oderwanie od skojarzeń z fantastycznymi duszkami.
Podsumowując: elfy to istoty mitologiczne, elfowie – postacie literackie.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski