emotikon

Witam,
mam pytanie dotyczące popularnych w internetowych czatach emotikonów, czyli bardziej po polsku „buziek”. Rzeczownik ten występuje przeważnie w liczbie mnogiej: emotikony. Jakiego jednak jest rodzaju?
Pozdrawiam
Wojciech Trzcionkowski
Emotikon to słowo stosunkowo nowe, ale już obecne w nowo wydanym Wielkim słowniku wyrazów obcych PWN. Ponieważ słownik ten – jako pierwszy spośród słowników tego rodzaju – podaje też informacje gramatyczne, możemy się z niego dowiedzieć, że emotikon ma rodzaj męski, ściślej – męskorzeczowy, co oznacza, że odmienia się tak jak stół i tak jak stół wiąże się z kontekstem, np.: „Widzę ten stół i ten emotikon”.
Mirosław Bańko