eskalacja

Dzień dobry,
spostrzegłem, iż wiele osób używa słowa eskalacja w kontekście przesyłania sprawy wyżej, do osób o wyższych uprawnieniach. Czy takie zastosowanie tego słowa jest poprawne?
Pozdrawiam
Słowniki nie przewidują takiego użycia słowa eskalacja, o jakim Pan pisze, zwyczaj językowy też go nie potwierdza. To, że zwrócił Pan na nie uwagę, wynika prawdopodobnie stąd, że jest niezgodne ze społeczną normą. Tak bowiem jest, że normalne zjawiska nie wydają się nam interesujące, mamy natomiast wyczuloną uwagę na zmiany w środowisku (co musi być dziedzictwem po naszych przodkach, których bezpieczeństwo i przetrwanie zależało od tego, czy będą dostatecznie spostrzegawczy). W rezultacie wiele osób ma poczucie, że jakaś innowacja językowa jest tak rozpowszechniona, że zagraża polszczyźnie, inni natomiast sądzą, że jest ona tak częsta, że – przeciwnie – należałoby ją uwzględnić w słownikach. W rzeczywistości najczęstsze jest to, czego w ogóle nie zauważamy.
Mirosław Bańko, PWN