f-gazy

Dzień dobry, moje pytanie dotyczy pisowni nazwy gazów fluorowanych (cieplarnianych). Spotkałam się z pisownią F-gazy, F-Gazy, f-gazy, f-Gazy. Uważam, że powinny być f-gazy, ale być może istnieje jakiś powód, dla którego miałoby być inaczej.

I jeszcze:

Certyfikat F-Gazowy, Certyfikat F-gazowy, Certyfikat f-gazowy, certyfikat F-Gazowy, certyfikat F-gazowy, certyfikat f-gazowy??????

Serdecznie dziękuję za odpowiedź, Ewa Rogucka

Określenie f-gazy jest kalką z angielszczyzny (F-gases). W języku polskim oba człony powinny być pisane od małych liter, także w wypadku derywatów słowotwórczych (f-gazowy).

Adam Wolański