faks czy fax?

Czy używać powinniśmy spolszczonej formy słowa „fax” – faks? Oraz czy poprawne jest następujące wyrażenie: „Odesłać kopię faksem”, czy „przez faks"?
Dziękuję
To słowo już się spolszczyło i radzimy zapisywać je przez „ks”. Pisownia oryginalna może być uzasadniona np. na wizytówce lub w materiałach reklamowych, które mogą przeglądać cudzoziemcy.
Jeśli chodzi o drugie pytanie, to sami wysłamy listy faksem, a nie przez faks i – jak wynika – z Korpusu Języka Polskiego, inni też wolą tę pierwszą formę. Może to Panią dziwić, skoro porozumiewamy się przez telefon, a nie telefonem. Wydaje się jednak, że faks kojarzony jest raczej z listem niż telefonem, por. „Zawiadomienie wysłano listem poleconym (telegramem, przesyłką kurierską)”.
Mirosław Bańko