faktotum

 
faktotum
14.04.2006
Witam!
Czy rzeczownik faktotum można odmieniać w liczbie mnogiej, choć Wielki słownik wyrazów obcych PWN podaje ndm? Pytam, gdyż większość takich latynizmów otrzymuje w słownikach chyba zbyt automatycznie kwalifikator nieodmienności (jak choćby słynny przykład wademekum).
Pozdrawiam.
Łacińskie rzeczowniki nijakie na -um tworzą liczbę mnogą na -a i ten sam wzór przyjął się w polszczyźnie, por. muzeum – muzea. Niechęć do odmieniania rzeczownika wademekum bierze się chyba ze świadomości, że pochodzi on od łacińskiego vade mecum, dosłownie 'idź ze mną'. Także faktotum nie jest z pochodzenia rzeczownikiem, lecz zwrotem czasownikowym – pochodzi od łacińskiego fac totum 'rób wszystko'. O ile mogę sobie wyobrazić, że wademeka kiedyś się w języku upowszechnią i zostaną włączone do słowników, to nie widzę takiej przyszłości przed formą faktota. Zachodziłaby bowiem sprzeczność między jej rodzajem gramatycznym (faktotum to nazwa męskoosobowa) a jej nieosobową końcówką.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!