fikcyjny ADAM

Witam serdecznie!
Jak zapiszemy w odmianie przez przypadki nazwę fikcyjnej substancji ADAM, pisanej przez twórców gry wielką literą, ale niebędącej żadnym skrótowcem. Z ADAM-em, z Adamem (wygląda, jakby chodziło o mężczyznę o tym imieniu) czy z ADAMEM?
Dziękuję i pozdrawiam
Anna
Mamy za mało danych, aby definitywnie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli np. nazwa ADAM jest akcentowana na ostatniej sylabie, to w ogóle nie powinna być odmieniana.
Załóżmy jednak, że ADAM ma typowy polski akcent paroksytoniczny i nie jest znakiem firmowym ani towarowym, którego właściciel chce, aby pozostał nieodmienny. W takim razie należy stosować odmianę właściwą innym rzeczownikom męskim nieżywotnym o takim samym zakończeniu, a końcówki zapisywać po dywizie: D. ADAM-u, C. ADAM-owi, B. ADAM, N. ADAM-em, Ms., W. ADAM-ie.
W dopełniaczu wybrałem końcówkę -u, a nie -a, ponieważ wiemy, że chodzi o substancję, por. azotu, betonu, szlamu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski