film jako obraz

Czy film jest obrazem? Słowo to jest niesłychanie nadużywane w recenzjach i serwisach filmowych, które od dawna bombardują wiadomościami w rodzaju: „W Wenecji zaprezentowano dwa obrazy z Polski”, „Zagrał główną rolę w obrazie o Bobie Dylanie” itp. Zwolennicy obrazów twierdzą, że skoro na wydawnictwa płytowe mówi się albumy, a na malowane obrazy – płótna, to i na film można mówić obraz. Zaś studenci lingwistyki mówią, że użycie obrazu jest uzasadnione etymologicznie i historycznie. Kto ma rację?
Słowniki podają, że zwykle tylko ambitne i wartościowe filmy są nazywane obrazami, i chyba mają rację, bo np. filmu wyświetlanego na szkoleniu z BHP obrazem nie nazwiemy. Etymologicznie i historycznie jednak takiego zakazu nie ma, gdyż „ruchomy obraz” (po angielsku motion picture) to po prostu film, czyli ciąg kadrów, które – jeśli oglądać je z odpowiednią szybkością – sprawiają wrażenie ruchu.
Mirosław Bańko, PWN