filolog rosyjski?

Ukończyłam filologię rosyjską. Na pytanie o wykształcenie odpowiadam: filolog rusycysta. Ale często słyszę też, gdy ktoś o wykształceniu filologicznym odpowiada: filolog rosyjski (filolog angielski itd.), co mnie trochę dziwi. Uprzejmie proszę o rozstrzygnięcie prawidłowości.
Filolog rusycysta to określenie precyzyjne i nie budzące wątpliwości. Filolog rosyjski to konstrukcja nie tylko rzadko używana (brak przykładów w Korpusie Języka Polskiego), ale na dodatek niejasna: może chodzi o narodowość danej osoby? Do pomyślenia jest przecież połączenie rosyjski filolog germanista.
Mirosław Bańko