fit

Witam,
ostatnio widzę, że modnym słowem stało się fit (od słowa fitness). Kobiety mówią, że są fit. Powstały nawet napoje fit. Mnie ciekawi, czy fit jest rzeczownikiem, czy raczej przymiotnikiem i jak powinno się zapisywać fit w połączeniu z rzeczownikami – czy łącznie czy z użyciem łącznika (w jednym z portali fitnessowych spotkać można wyrażenie fit-fotka – może zapisywać to fitfotka, na podobieństwo np. superfotki, lub fit fotka?).
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Nie tylko kobiety są fit, mężczyźni także, o czym świadczy taki oto żartobliwy cytat z Polityki (9 IV 2004): „Najbardziej fit jest premier Belka, tuż za nim Jerzy Szmajdziński. O trzecie miejsce walczą wicepremier Jerzy Hausner i Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej. Ostro ćwiczy też Andrzej Lepper’’.
Fit jest przymiotnikiem nieodmiennym, przejętym bezpośrednio z angielskiego (dosł. ‘wysportowany, w dobrej formie’). Rzeczownik fit (notowany w naszych słownikach), znany brydżystom i amatorom wyścigów konnych, znaczy zgoła coś innego. Fit-fotkę stworzyli autorzy portalu i jest to swego rodzaju licentia poetica. Zgodnie z regułami języka polskiego złożenie to powinno być pisane łącznie. Tak więc fitfotka, ale napoje fit (podobnie jak napoje light lub moda retro). Nieodmienną przydawkę stawiamy po określanym rzeczowniku albo też traktujemy jako przedrostek, choć odstępstwa od tej reguły (dość liczne zresztą), wynikające z uzusu językowego, są akceptowane przez słowniki.
Lidia Wiśniakowska, PWN