fliza i fliz

Szanowni Państwo,
które zdanie jest poprawne: „Nie miał w łazience flizów” czy „Nie miał w łazience fliz”? Będę wdzięczna za kilka słów komentarza. Wyraz stosowany w Małopolsce, gdzie mieszkam, obce w Wielkopolsce i na Podlasiu. Jaki jest rodzaj gramatyczny i jak się w związku z tym odmienia? Z wyrazami szacunku
Patrycja Bukowska
Jest żeńska fliza i męski fliz, obie formy pochodne od niemieckiego rzeczownika Fliese. Dopełniacz lm od mianownika fliza brzmi fliz, a od mianownika flizflizów. Tak więc oba zdania, które Pani przytoczyła, są poprawne. Uniwersalny słownik języka polskiego PWN odsyła fliz do flizy, dając pierwszeństwo tej drugiej formie.
Mirosław Bańko, PWN