floydowski styl Floydowskiego utworu

 
floydowski styl Floydowskiego utworu
5.01.2015
Szanowni Państwo,
czy zasadę o pisowni przymiotników dzierżawczych utworzonych od nazw osobowych możemy stosować w przypadku grup ludzi? Na przykład możemy pisać o Floydowskim utworze, mając na myśli piosenkę autorstwa zespołu Pink Floyd, w odróżnieniu od floydowskiego stylu czy jest to raczej nadużycie?
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
W odpowiednich regułach WSO PWN, mianowicie [69] (18.12.1) i [130] (20.31), mówi się ogólnie o „imionach własnych”, co przy szerokiej interpretacji słowa imię dałoby się rozciągnąć na wszelkie nazwy własne. Z pewnością taka interpretacja byłaby jednak niezgodna z intencją kodyfikatorów. Po pierwsze, nie potwierdzają jej przykłady, którymi zilustrowano ww. zasady, po drugie, np. przymiotniki od nazw miejscowych nie są pisane dwojako, nawet gdy w danym kontekście możemy je odnieść do zbioru osób i przypisać im raz znaczenie dzierżawcze, a raz jakościowe, por. polskie miasta (należące do Polski) i polska gościnność (charakterystyczna dla Polaków). Myślę więc, że Floydowski utwór to jest pewnego rodzaju nadużycie albo inaczej – naciągniecie istniejącej reguły, rozciągnięcie jej poza obszar jej obowiązywania. Nie znaczy to, bym taką pisownię kategorycznie odrzucał, myślę tylko, że jeśli np. autor książki się na nią zdecyduje, to powinien to uzasadnić, np. wygodą wysłowienia.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!