formy adresatywne w mailach

Wysyłam dużo maili. Chcę sprowadzić ich styl do powszechnej w Sieci formy per Ty: „Szanowny Użytkowniku!” itd. (nie „Szanowni Państwo”, bo na każdym mailu widać imię i nazwisko). Formy „Szanowny Panie / Szanowna Pani” wymagałyby dwóch różnych szablonów. Słyszę, że teksty z Twój, Ciebie i z instrukcjami w trybie rozkazującym („Kliknij tutaj…”, „Odwiedź stronę…”, „Pamiętaj, że…”), mimo uprzejmych form (Szanowny i Z poważaniem), są niegrzeczne i wywołają negatywne reakcje. Czy to prawda?
W pytaniu nie jest dostatecznie wyjaśniona sytuacja komunikacyjna. Nie wiadomo, czy adresatem maili jest ogół użytkowników (a więc adresat anonimowy), czy wybrane konkretne osoby, które mają imię i nazwisko.
Rozważmy sytuację pierwszą. W takich wypadkach forma zwrócenia się do adresata nie jest w ogóle potrzebna. Wystarczy sformułować polecenia, zalecenia itp. w 2. osobie liczby pojedynczej, czyli w formie typowej dla relacji na ty – jak w reklamach: „Kliknij…”, „Odwiedź…”, „Pamiętaj…”.
W sytuacji drugiej, gdy mail kierowany jest do konkretnej osoby (konkretnych osób), elegancko jest zacząć od formy Szanowny Panie, Szanowna Pani, Szanowni Państwo i polecenia formułować przy użyciu Proszę: „Proszę kliknąć…”, „Proszę odwiedzić…”, „Proszę pamiętać…”. Taki mail przypomina wówczas list i tylko w takim wypadku uzasadnione jest zakończenie Z poważaniem.
Rozpoczynanie maila od formy grzecznościowej zawierającej przymiotnik szanowny i kończenie formą grzecznościową Z poważaniem nie dopuszcza wewnątrz maila form zwracania się do adresata na ty.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski