formy potoczne

Dlaczego toleruje się tzw. formy potoczne? Spotyka się w internecie opinie, że „to nie błąd, bo tak można pisać potocznie”, ale co z tego, kiedy z poprawną formą wypowiedzi osoba tak pisząca czy mówiąca miałaby już kłopot. Dla wielu osób przyzwolenie na potoczność jest pewnego rodzaju furtką, dzięki której nie muszą czy też nie chcą starać się znać formy poprawnej. Wydaje mi się, że niektórzy nawet nie bardzo wiedzą, kiedy jakiej używać, więc dlaczego nie wymagać tylko tej właściwej?
Trudno się o tym rozmawia bez przykładów, nie jestem pewien, czy obaj mówimy o tym samym. Ogólnie biorąc jednak, powinniśmy znać i formy potoczne, nawet jeśli ich sami nie używamy, i oficjalne, używane w języku publicznym. Sztuka polega na tym, aby wiedzieć, kiedy sięgnąć po które.
Mirosław Bańko, PWN