forum

Szanowni Państwo!
Znalazłam w poradni 3 odpowiedzi p. Mirosława Bańko dotyczące odmiany wyrazu forum. Jedna z nich brzmi: „Skrót blm 'bez liczby mnogiej', jaki można znaleźć przy słowie forum w niektórych słownikach, to niewątpliwa pomyłka Słownika poprawnej polszczyzny PWN z 1973 roku (wcześniejsze słowniki takiego zastrzeżenia nie podają, niektóre późniejsze powtarzają je bezrefleksyjnie)”. Natomiast w Państwa słowniku na stronie internetowej figuruje „forum blm”. W miarę możliwości proszę o poprawienie, bowiem ta dwoistość już wywołała prawdziwa burzę na jednym z forów internetowych, przy czym każda ze stron powoływała się na Państwa stronę i co gorsza obie miały rację…
Z poważaniem
J. Wojciechowska
Cieszy mnie, że internauci czytają naszą Poradnię i że powołują się na nasze strony. Chciałbym też, aby rozumieli, że w słownikach nieuchronnie zdarzają się błędy. Możemy oczywiście poprawić hasło forum w naszym słowniku internetowym (i zrobimy to), ale nie poprawimy go już w papierowej wersji tego słownika, która – choć jeszcze dostępna w handlu – powoli odchodzi w przeszłość (zastąpi ją Uniwersalny słownik języka polskiego, właśnie wydany). Zresztą od kiedy w Słowniku wyrazów kłopotliwych (1994) uzasadniliśmy, że forum ma liczbę mnogą, kilka innych słowników poprawnie opisało to hasło. Wniosek stąd taki, aby sięgać do najnowszych słowników. Przy czym – uwaga! – data na stronie tytułowej może być myląca, jest to bowiem na ogół data druku książki, a nie ostatniego wydania zmienionego. Kiedy słownik ostatnio był zmieniany, nie wszyscy wydawcy chcą ujawnić. W słownikach PWN o dacie ostatnich poważnych zmian świadczy nota copyright, podawana na czwartej stronie słownika.
Mirosław Bańko