frankfurterki

Proszę o wyjaśnienie nazwy frankfurter lub frankfuter (bez jednego r). W handlu używa się obydwu. Słyszałem kiedyś tłumaczenie, że nazwa wzięła się od imienia bądź nazwiska Frank oraz wyrazu futer (jedzenie). Niestety, nie potrafię nigdzie tego znaleźć.
Znam tylko parówki frankfurterki, o frankfuterkach nie słyszałem. Ich nazwa pochodzi od miasta Frankfurt (co potwierdzają słowniki), podobnie jak hamburgery od Hamburga.
Mirosław Bańko