gazela

Czy istnieje słowo gazela jako jeszcze jeden synonim gatunku literackiego gazel (ghazal, gazal)? Nie znajduję go w żadnym słowniku PWN, natomiast pojawia się w innych źródłach:
- Władysław Kopaliński, Słownik mitów i tradycji kultury (gazela obok gazel i gazal),
- Michał Głowiński i in., Podręczny słownik terminów literackich (gazela jako jedyna wersja).
Formą używaną i zalecaną przez znawców literatury perskiej i arabskiej jest gazel, dlatego w naszych słownikach i encyklopediach jej dajemy pierwszeństwo. WEP podaje ponadto ghazal, zgodnie z uproszczoną transkrypcją. Jeszcze inne formy tego słowa to gazal i gazela. Ta ostatnia, brzmieniowo tożsama z nazwą skądinąd pięknego zwierzęcia, wydaje się niepotrzebnym spolszczeniem. Czasem trzeba lat, żeby jakaś postać wyparła inne. Im słowo jest rzadsze, tym dłużej to trwa. Czworaki zapis jednego terminu to kłopotliwy nadmiar, to już nie dwa, a cztery grzyby w barszcz.
Lidia Wiśniakowska, PWN