gejturystyka

 
gejturystyka
12.10.2010
Witam,
w ostatnich czasach coraz bardziej widoczna staje się homoseksualna mniejszość, co w pewien sposób wpływa na język, jakim posługują się ludzie, głównie młodzi. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, kiedy słyszę, że słowo gej traktowane jest jako przedrostek i łączone z różnymi rzeczownikami. Jak w takim przypadku je zapisać? Traktować je jak inne przedrostki, pisząc gejbar, gejturystyka, gejikona, czy może jednak pisać rozłącznie bądź z myślnikiem?
Pozdrawiam,
Adam Gołębiewski
Wyrazy wymienione w pytaniu nie zawierają przedrostka, lecz samodzielną cząstkę, którą po odwróceniu szyku składników i niezbędnych przekształceniach morfo-syntaktycznych należałoby pisać odzielnie, np. bar gejowski, turystyka dla gejów, ikona gejów. Konstrukcje takie byłyby czasem nieporęczne, dlatego zrozumiała jest tendencja do używania form prostszych. Zgodnie z tradycyjną polską normą złożenia o dwóch członach rzeczownikowych, z których pierwszy jest podrzędnikiem drugiego, piszemy z dywizem, np. herod-baba, cud-kobieta, czar-ziele. Idąc tym tropem, powinniśmy pisać np. gej-bar, gej-turystyka, gej-ikona. Napór podobnie zbudowanych zapożyczeń angielskich sprawił jednak, że polszczyzna adaptuje je rozmaicie, także w pisowni łącznej (np. automyjnia, bizneswoman, euroczek, seksparty, wideomaniak) i rozdzielnej (np. top modelka, party line). Najnowsze wydanie Wielkiego słownika ortograficznego PWN (w par. [187]) zachęca w związku z tym, by „każdy przykład (…) traktować indywidualnie i sprawdzać w słowniku”. Dla osób, które chciałby przyswoić sobie regułę pisowni, a nie każdorazowo zaglądać do słownika, nie jest to dobra wiadomość.
Biorąc pod uwagę przeważającą dzisiaj tendencję w adaptowaniu nazw angielskich, radzę wymienione w pytaniu wyrazy pisać łącznie (tzn. bez odstępu i bez dywizu), a ponadto zachęcam do sięgania po konstrukcje o polskiej składni: bar dla gejów, turystyka gejowska itp.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!