gerundium czy rzeczownik odczasownikowy?

Szanowni Państwo!
Czy w następujących przypadkach poprawne jest wyłącznie używanie (użycie?) rzeczowników odczasownikowych:
Celem badania jest ocenienie…
Celem badania jest ocena…
Minister miał możliwość zweryfikowania…
Minister miał możliwość weryfikacji…

Czy mogą Państwo przytoczyć stosowną zasadę, ponieważ zastanawia mnie to od bardzo dawna?
Z pozdrowieniami
Maja Źróbecka
Oba rozwiązania są dopuszczalne. Formy na -anie, -enie zachowują ściślejszy związek z czasownikiem, mogą więc wskazywać na doraźność czynności. Usamodzielnione derywaty typu ocena czy weryfikacja brzmią bardziej terminologicznie, sugerują, że chodzi o coś zinstytucjonalizowanego. Ta różnica może się jednak w wielu kontekstach neutralizować.
Jeśli chodzi o poboczne pytanie – używanie czy użycie? – to druga możliwość brzmi bardziej naturalnie, prawdopodobnie wynika to z przewagi drugiej formy w tekstach. Kwestia ta jednak nie ma związku z poprzednią, gdyż tam szło o wybór między tzw. gerundium a innym rzeczownikiem odczasownikowym, a tu o wybór między gerundiami dwóch czasowników różniących się aspektem.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski