gips-karton

Witam,
zastanawiam się nad zapisem nazwy popularnego ostatnio materialu budowlanego z kartonu i gipsu. Wydaje mi się, że jest to rzeczownik typu laska-parasol, chociaż zawsze spotykam zapis: karton gips lub gips karton, co dodatkowo wprowadza zamieszanie, korektę trzeba skończyć.
Kłaniam się z uszanowaniem i z góry dziękuję
KKowalska
Niemiecka nazwa brzmi Gipskarton, polska – płyta gipsowo-kartonowa. Dla zwięzłości używa się nazwy gips-karton (albo karton-gips), którą należałoby pisać z dywizem, gdyż jej człony są równorzędne. Zapis rozdzielny sugerowałby, że chodzi o strukturę typu śliwka węgierka, a tak nie jest.
Mirosław Bańko, PWN