gladiatorzy

Czy nazwy gladiatorów stosujących system walki charakterystyczny dla pewnych ludów podbitych przez Rzymian należy pisać od małej czy od wielkiej litery, np. Trak, Samnita czy też trak, samnita? Nie chodzi tu o pochodzenie etniczne, tylko o naśladownictwo określonego stylu walki na arenie.
Wyrazy Trak i Samnita to przede wszystkim nazwy etniczne, zapisujemy je oczywiście wielkimi literami. W znaczeniu wtórnym, gdy oznaczają typy gladiatorów, wielka litera nie znajduje uzasadnienia, a wobec tego trak to gladiator walczący w stylu Traków, samnita – w stylu Samnitów.
Jan Grzenia