głębiej w przeszłość

Niejedokrotnie można zauważyć pewne podobieństwo w pisowni wyrazów określających np. podstawowe związki pokrewieństwa czy też pierwsze liczebniki w obrębie całej grupy języków indoeuropejskich. Czy istnieją jednak wyrazy, których początki sięgają jeszcze głębiej w przeszłość, stanowiąc pomost między językiem polskim a językami starszymi niż praindoeuropejski bądź też innymi prajęzykami?
Rekonstrukcje wyrazów przeprowadza się w obrębie wielkich rodzin językowych. W odniesieniu do języka polskiego rekonstrukcja sięga praform języka indoeuropejskiego.
Relacje genetyczne między językami przedstawia się graficznie w postaci drzewa genealogicznego. Struktura drzew poszczególnych języków jest różna. Nie ma jednak jednego drzewa genealogicznego języka ludzkiego (czyli praindo-europejsko-chamito-semicko-uralsko-ałtajsko-australoazjatycko-…).
Istnieje wprawdzie dyscyplina, tzw. glottogonia, która zajmuje się pochodzeniem języka, początkami mowy ludzkiej, ale jej dorobkiem jest zbiór nieweryfikowalnych hipotez.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski