gofry, lody i hot-dogi

gofry, lody i hot-dogi
23.09.2005
23.09.2005
W Słowniku poprawnej polszczyzny PWN słowo gofr występuje jako „gofr (nie: gofer) m IV, DB. gofra”. Sjp.pwn.pl niczego nie mówi o bierniku gofra. Ja doszedłbym do wniosku, że jako rzeczownik nieżywotny powinien w bierniku przyjąć formę mianownika, tak jak wafel (gofr jest waflem) czy młotek (też m IV). W związku z powyższym bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi: jem pyszny gofr, czy jem pysznego gofra? Jeśli poprawna jest forma gofra, to dlaczego akurat ten rzeczownik jest żywotny?
Nie wiem, jak Pan, ale ja jem gofra i gofra jedzą też inne osoby, o których mowa w Korpusie Języka Polskiego PWN. Wśród nazw rzeczy nadających się do zjedzenia są takie z biernikiem bezkońcówkowym (np. chleb), takie z biernikiem na -a (np. gofr, lód, hot-dog) i takie z biernikiem obocznym (np. cukierek – w bierniku cukierek lub cukierka). Kryteria decydujące o wyborze jednej lub drugiej końcówki są niejasne. W każdym razie już od XVI wieku w polszczyźnie trwa proces rozszerzania końcówki biernikowej -a na coraz to nowe rzeczowniki męskie nie oznaczające istot żywych. Można zauważyć, że większe nasilenie ma on w języku potocznym.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!