gorące jowisze

Pojawiło się ostatnio pojęcie gorące jowisze określające typ planet. W Internecie można spotkać się z trzema pisowniami: 1) gorące jowisze, 2) gorące Jowisze, 3) Gorące Jowisze. Która z nich jest właściwa?
Skoro to typ planet, należy od razu odrzucić wariant trzeci. Z pozostałych dwu lepszy jest zapis małymi literami, ponieważ wyraz jowisz występuje tu we wtórnym znaczeniu ‘planeta przypominająca Jowisza’.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski