gorgona

Szanowni Państwo,
Zgodnie z zasadami piszemy Gorgony. Co jednak, gdy chcę powiedzieć o jednej z trzech Gorgon – czy wtedy powinnam napisać Gorgona czy gorgona?
Pozdrawiam
Czytelniczka
Rzeczywiście wyjątkowo nazwy zbiorowe istot mitologicznych, jak np. Danaidy (= córki Danaosa), Erynie (= greckie boginie zemsty) czy wspomniane w pytaniu Gorgony (= córki Forkosa), pisane są wielkimi literami niczym nazwy własne (jednostkowe). Traktowane są bowiem jako jedyne w swoim rodzaju nazwy zbiorów. Zazwyczaj także nazwy te występują w liczbie mnogiej.
Słowniki ortograficzne nie kodyfikują pisowni tego rodzaju nazw w liczbie pojedynczej. Skoro jednak każda z tych istot ma swoją nazwę indywidualną (np. Erynie to: Alekto, Tyzyfone i Megajra, a Gorgony to: Steno, Euriale i Meduza), to użycie omawianych tu rzeczowników w liczbie pojedynczej czyni z nich nazwy pospolite, które zapisujemy od małych liter.
Adam Wolański