goryl

Moje uszanowanie!
Chciałbym zapytać, od kiedy synonimem ochroniarza stał się goryl i na jakiej podstawie? Czy chodzi o rozmiary i siłę tego zwierzęcia, czy też ma to jakieś inne uzasadnienie?
Pozdrawiam serdecznie!
W tym znaczeniu goryl jest obecny w nowym wydaniu trzytomowego Słownika języka polskiego PWN z 1995 r., a nieobecny w suplemencie wcześniejszego wydania, opublikowanym w 1992 r. Stąd można wnosić, że był obecny już w wydaniu pierwszym z lat 1978–1981 (czyli w tomie z 1978 r., w którym jest litera G). Rzecz wymaga sprawdzenia, ale jeśli moje rozumowanie jest słuszne, to goryl jest nabytkiem z lat co najmniej 70., jeśli nie wcześniejszych.
Trochę dziwi obecność słowa goryl w tomie Nowe słownictwo polskie. Materiały z prasy lat 1985–1992, ale seria książek o ww. tytule w istocie nie obejmuje słów nowych, tylko na nowo zauważone. Publikacja ta była już przedmiotem krytyki i można ją traktować jako symboliczny wyraz polskich zaniedbań w chronologizacji nabytków leksykalnych.
Nowe znaczenie goryla jest prawdopodobnie pożyczką semantyczną z francuskiego gorille.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski