gotów czy gotowy

Źle odbieram takie zdanie: Przy peronie stoi pociąg gotów do odjazdu. Na własny użytek mam zasadę stosowania skróconej formy "gotów" tylko w odniesieniu do rzeczowników żywotnych. Czy są jakieś zasady stosowania formy gotów/gotowy?

Formy skrócone przymiotników typu: gotów i pełen mogą występować w dwojakiej roli. Po pierwsze, pełnią funkcję orzecznika w orzeczeniu imiennym, por. np.

Pociąg jest gotów do odjazdu.

Pociąg jest pełen pasażerów.

Po drugie, mogą czasami pełnić funkcję rozwiniętej przydawki o szyku porzeczownikowym. Dzieje się tak wówczas, gdy stoi po nich rzeczownik w dopełniaczu, por. np.

Na stole leżał karabin (jaki?) gotów do strzału.

Zjadł dziś talerz (jaki?) pełen zupy.

W przywołanym w pytaniu wypowiedzeniu – całkowicie poprawnym pod względem językowym – mamy do czynienia właśnie z tą drugą funkcją formy gotów, por.

Przy peronie stoi pociąg (jaki?) gotów do odjazdu.

Adam Wolański