gra i Nikander

Jak powinno się poprawnie mówić: „Gram o pieniądze” czy „Gram na pieniądze”? Czy imię Nikander odmienia się podobnie jak Aleksander? A może dopuszczalna jest forma Nikandra w dopełniaczu?
Elżbieta
Jeśli ktoś gra na pieniądze, to znaczy, że są one stawką w grze, ale celem gry może być coś innego, nawet wartość niematerialna. Jeśli natomiast ktoś gra o pieniądze, to pieniądze są celem, a stawką mogą być np. zapałki. Jednym słowem, obie konstrukcje są poprawne, ale co innego znaczą.
Nikander rzeczywiście powinien się odmieniać tak samo jak Aleksander, zwłaszcza, że cząstka ander w obu imionach pochodzi od tego samego grackiego słowa o znaczeniu 'mężczyzna'.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski