gra – między kim a kim?

 
gra – między kim a kim?
4.05.2015
Czy zwrot: gra między zawodnikiem Kowalskim a zawodnikiem Iksińskim jest poprawny? Czy też powinno się powiedzieć gra zawodnika Kowalskiego i Iksińskiego? A może oba zwroty są poprawne?
Przejrzałem wyniki kwerendy "gra**” między", wykonanej za pomocą wyszukiwarki PELCRA w NKJP. Prawie żaden przykład nie odnosi się do sportu, dotyczą one różnych relacji między ludźmi lub bytami nieosobowymi, np. „Gra między doświadczonym mężczyzną a erotyczną debiutantką (...)” (Wprost) lub „Od zawsze też trwała w historii chrześcijaństwa gra między przyjemnością a umartwianiem, użyciem a wyrzeczeniem, gra w różowe i czarne” (Polityka). Podaję wyjątek: „Piętnaście minut gry między dwoma zespołami do jednego kosza (...)” (Dziennik Polski).
Przykładów konstrukcji gra z kimś lub gra kogoś z kimś jest więcej, por. choćby „Po grze z Włochami pytałem trenera, co robię w tej drużynie” (Gazeta Wyborcza). Wyniki kwerend potwierdzają, że konstrukcja, która budzi Pani wątpliwość, jest rzadka. Nie można jej jednak wykluczyć, skoro inne wyrazy wykazują podobną wariancję kontekstów składniowych, np. rozmowa X-a z Y-kiem i rozmowa między X-em a Y-kiem.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!