graf

Szanowni Państwo!
Dlaczego w odmianie terminu matematycznego graf (obiekt matematyczny złożony z wierzchołków i krawędzi) dopełniaczem jest grafa, zamiast używanej w literaturze formy grafu? Matematycy piszą: część grafu, baza grafu, spójność grafu, kolorowanie grafu.
Pozdrawiam,
Tomasz Idziaszek
Ma Pan rację. Dopełniacz od graf 'hrabia' powienien brzmieć grafa, ale od graf 'wykres' – grafu. Niektóre słowniki niestety powielają ten błąd. Może stopniowo uda się go wyrugować.
Mirosław Bańko